а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опресивен

опресивни
Вид збор: Придавка
Ранг: 40438
1. Што врши опресија, што угнетува.
Англиски: oppressive
2. Што предизвикува притисок, неспокој, стрес.
Англиски: stressful
3. (за време) влажен, спарен
Англиски: oppressive
Изведенки
1. опресивно прил.
2. опресивност ж.