а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опреми

опремат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23228
Снабди, обезбеди потребна опрема за некого или за нешто.
Англиски: equip
Примери:
Четата уште подобро се обружи и опреми.
Изведенки
1. опремува несв.
глаг. им.
2. опремување ср.
глаг. им.