а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опремен

опремени
Вид збор: Придавка
Ранг: 11875
Што е снабден, обезбеден со потребната опрема.
Англиски: equipped
Примери:
Во училиштето има кабинети и добро опремени лаборатории.
добро опремено возило
Изведенки
опременост ср.