а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опредмети

опредметат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27560
Претвори во предмет, во реалност.
Англиски: realize
Примери:
Се разбира, сите овие тези треба да се докажат и критички да се опредметат.
Изведенки
1. опредметува несв.
опредметуваат
2. опредметување ср.
глаг. им.