а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оправдание

мн. оправданија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 13190
1. причина, основаност
Англиски: reason Албански: arsyetim
Употреба: Архаизам
Примери:
Се во светот си имаше свое место и свое оправдание.
Сега веќе немам никакво оправдание да го бранам.
2. Оправдување, образложение, доказ за некаква постапка.
Англиски: justification Албански: arsyetim, justifikim
Употреба: Архаизам
Примери:
Напразно бараше некакво оправдание за својата кривица.
Имав добро оправдание за мојата нерешителност.
Тој достави оправдание за своето отсуство.