а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оплата

мн. оплати
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 39823
Рамка од штици за оформување градежен објект.
Англиски: boarding
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Мајсторите ја поставија оплатата пред да почнат со бетонирање.