а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опера

мн. опери
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7876
1. Музичко-сценско дело, што се изведува од пејачи и оркестар.
Англиски: opera Албански: operë
Употреба: Музика и танц
Примери:
Овој месец на сцената се изведува операта на Верди.
2. Зграда во која се изведуваат оперски дела.
Албански: opera
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Се подотера на брзина и се стрчна кон операта.
3. Група од музичари и пејачи што изведуваат такво дело; оперски ансамбл.
Англиски: company Албански: opera
Употреба: Сцена
Примери:
На тој настан ќе гостува Македонската опера.
Изведенки
оперски прид.
оперскиот
Пример: оперски арии