а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

он

Види и: тој (зам.)
Вид збор: Заменка
Ранг: 1766
Лична заменка за трето лице.
Англиски: he Српски: он
Употреба: Народна поезија , Ретко
Примери:
Он или некој друг како него.