а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ономастика

(едн.) ономастиката
Вид збор: Именка, женски род
1. Целокупност на сопствени имиња во еден јазик.
Англиски: onomatology Албански: onomastikë
Употреба: Лингвистика
2. Дел од лингвистиката што ги изучува сопствените имиња.
Англиски: onomatology Албански: onomastikë
Употреба: Лингвистика
Изведенки
ономастички прид.
ономастичкиот