а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омбудсман

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37660
Назначено лице што ги штити правата на граѓаните.
Англиски: ombudsman
Употреба: Правда
Примери:
Тој веќе девет години работеше како омбудсман.
Проект за поддршка на македонскиот омбудсман финансиран од европските фондови.