а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окоп

мн. окопи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5305
1. Ископ во земјата во вид на долг ходник низ кој е овозможено движење на луѓе.
Англиски: trench Албански: hendek, trap, llogore
Употреба: Воен термин
Примери:
Војниците чекаа нечујно во окопите.
Влажни окопи.
2. Долг и длабок ископ околу нешто.
Англиски: ditch Албански: hendek