а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оконча

окончаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22470
заврши, сврши
Англиски: finish
Примери:
Го оконча својот живот во манастир.
Се налути и реши да ја оконча работата.
Изведенки
1. окончува несв.
окончуваат
2. окончување ср.
глаг. им.