а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

околчи

околчат
Вид збор: Глагол, свршен
Постави, нареди колци.
Примери:
Најпрвин ја околчи нивата, па потоа ја изора.
Изведенки
1. околчува несв.
околчуваат
2. околчување ср.
глаг. им.