а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

околност

мн. околности
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1547
1. Факт, појава што се јавува истовремено со друг факт и притоа влијаат меѓусебно.
Англиски: circumstance Албански: rrethanë
Примери:
Умре под мистериозни околности.
олеснувачка околност
среќна околност
2. севкупност на услови
Англиски: situation Албански: rrethanë, situatë
Примери:
Тогаш околностите беа поинакви, па поинаку и се живееше.
историски околности
политички околности