а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ококори

окорат; ококорил; ококорен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8157
1. Широко отвори очи.
Англиски: gawp Албански: hap sytë, zgurdulloj
Примери:
Таа исплашено ги ококори очите.
2. (се ококори) Се покаже со широко отворени очи.
Англиски: gawp Албански: zgurdulloj
Примери:
И двајцата пребледеа и се ококорија од ужас.
Само се ококори, ништо не проговори.
Изведенки
1. ококорува несв.
(се) ококоруваат
2. ококорување ср.
глаг. им.