а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окози

окозат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 50089
1. За коза – донесе на свет јаре.
Англиски: have goat Албански: pjell edh, kec
Употреба: Зоологија
Примери:
Козата окози две јаренца.
2. (се окози) Добие, роди јаре.
Албански: pjell edh
Употреба: Зоологија
Примери:
И двете кози се окозија.
3. (се окози) За јаре - се роди.
Албански: pjell edh
Употреба: Зоологија
Примери:
Се окозија две јариња.
4. (се окози) Со тешкотии направи нешто.
Англиски: succeed Албански: mundimshëm, bën diçka me mund
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Се окози додека го убеди.
Изведенки
1. окозува несв.
(се) окозуваат
2. окозување ср.
глаг. им.