а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окно

мн. окна
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 9808
1. Прозорец, прозорски отвор на нешто.
Англиски: window Албански: dritare
2. Едноделно прозорско стакло.
Англиски: pane Албански: frëngji
3. Вертикален или надолен отвор, јама во рудник.
Англиски: mine Албански: miniere
Употреба: Геологија
Примери:
рударско окно
4. воденичен камен
Англиски: millstone Албански: mullij
5. преграда во амбар
Албански: zdakt