а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оклопник

мн. оклопници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 44536
1. војник со оклоп
2. Вид животно што живее во јужна Америка.
Латински: Dasypodidae Англиски: armadillo
Употреба: Зоологија