а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оклопен

Види и: оклоп (м.)
оклопниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 27611
Што се однесува на оклоп, што има, што е заштитен со оклоп.
Англиски: armoured
Употреба: Воен термин
Примери:
Оклопна единица.
Оклопно возило.