а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окат

окати
Вид збор: Придавка
Ранг: 39516
1. Што има очи, што гледа.
Англиски: sighted
Примери:
Едно од мачињата е cлепо, а другите се окати.
2. Што добро ги согледува работите.
Англиски: clever
Употреба: Преносно значење
Примери:
Оката жена.