а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

озрачи

озрачат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28472
1. Изложи на зрачење.
Англиски: irradiate Албански: rrezatoj
Употреба: Физика
Примери:
Работата со такви материи го озрачи
2. Изложи на силна светлина.
Англиски: illuminate Албански: ndriçoj, rrezatoj
Примери:
Ламбава ме озрачи, многу е силна.
Изведенки
1. озрачува несв.
озрачуваат
2. озрачување ср.
глаг. им.