а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

озон

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37924
Отровен син гас од молекули што содржат три атоми кислород; алотропска модификација на кислород кој се наоѓа во горната атмосфера каде што го апсорбира поголемиот дел од штетното ултравиолетово зрачење на сонцето.
Латински: O3 Англиски: ozone
Употреба: Екологија , Хемија
Примери:
Дишеше од воздухот полн со озон.
По дожд и грмежи озонот се јавува во поголема концентрација во воздухот.