а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

озоба

озобаат
Вид збор: Глагол, свршен
Изеде со зобање, иззоба.
Примери:
Коњите го озобале зобот.
Изведенки
озобува несв.
озобуваат