а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

означи

означат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3343
1. Стави ознака.
Англиски: mark Албански: shënoj
Примери:
Го означиле патот.
2. (само во 3 л.) Има значење.
Англиски: mean Албански: ka domethënie
Примери:
Предлогот во означува внатрешност.
3. Обележи и значи.
Англиски: mark Албански: shënoj
Примери:
Таа збирка песни го означува почетокот на нова фаза во неговото творештво.
Последните резултати ќе го означат големиот успех на нашите напори.
Изведенки
1. означува несв.
означуваат
2. означување ср.
глаг. им.