а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ознака

мн. ознаки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7606
Договорен знак, белег за нешто.
Англиски: mark
Примери:
Суштествена ознака.
Ознака за правец.