а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

озлогласи

озлогласат
Вид збор: Глагол, свршен
Пушти лош глас за некого или за нешто.
Англиски: slander
Примери:
Написите во весниците ја озлогласија фирмата.
Изведенки
1. озлогласува несв.
озлогласуваат
2. озлогласување ср.
глаг. им.