а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

озлогласен

озлогласени
Вид збор: Придавка
Ранг: 13602
Кого го бие лош глас.
Англиски: notorious, infamous
Примери:
озлогласен логор
озлогласената цензура на стариот систем
некогаш озлогласен затвор - сега луксузен хотел