а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

озелени

озеленат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29832
1. Добие зелена боја.
Англиски: green Албански: gjelbëroj, bëj jeshil
Примери:
Озеленеа ливадите.
2. Посее со трева или други растенија.
Албански: mbjell bari
Примери:
Порано ова беше пустелија, сега го озеленија.
3. Извалка со зелена боја.
Албански: njollos me jeshile
Примери:
Си ги озеленил панталоните.
Изведенки
1. озеленува несв.
озеленуваат
2. озеленување ср.
глаг. им.