а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оздрави

оздрават; оздрави, оздравете; оздравев, оздравеа; оздравел; оздравен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5989
оздравее
Англиски: recover
Изведенки
1. оздравува несв.
оздравуваат
2. оздравување ср.
глаг. им.