а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оздравее

оздравеат; оздравеј, оздравејте; оздравеав, оздравеаја; оздравеал; оздравеан; оздравеев, оздравееја; оздравеел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32276
1. Стане здрав; се излекува од болест.
Англиски: get well Албански: shërohet
Употреба: Медицина
Примери:
Таа оздравеа и излезе од болница.
2. Направи некој да е здрав; излекува некого од болест.
Англиски: heal Албански: shëron
Употреба: Медицина
Примери:
Јас ќе те оздравеам.