а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

озари

озарат; озарил; озарен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9763
1. Одеднаш осветли нешто.
Англиски: illuminate Албански: ndriçoj, shkëlqej
Примери:
Вратата се отвори и го озари силна светлина.
2. Направи среќен, развесели.
Англиски: brighten Албански: shnëdrit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Убавата вест му го озари лицето.
Изведенки
1. озарува несв.
озаруваат
2. озарување ср.
глаг. им.