а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

озаглави

озаглават; озаглавен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 56579
Стави наслов на книжевно дело; наслови книжевно дело.
Англиски: entitle
Примери:
Збирката е озаглавена според првата песна.
Изведенки
1. озаглавува несв.
озаглавуваат
2. озаглавување ср.
глаг. им.