а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

озаби

(се) озабат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 55099
1. Се покаже со забите, правејќи грда гримаса; се оклешти.
Албански: tregoj dhëmbët
Примери:
Се сврте и му се озаби налутено.
2. Пцовиса, умре.
Албански: cof, vdes
Употреба: Груб збор , Преносно значење
Примери:
Два дена по враќањето дома, стариот пес се озаби.
Изведенки
озабува несв.
се, се озабуваат