а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ожури

ожурат
Вид збор: Глагол, свршен
За коприва - надразни, предизвика црвенило на кожата; сп. жури.
Примери:
Копривите беа млади, но сепак го ожуреа.
Изведенки
ожурува несв.
ожуруваат