а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одоглави

одоглават
Вид збор: Глагол, свршен
Извади, симне оглав.
Англиски: dismount
Примери:
Го одоглави коњот и го пушти да пасе.
Изведенки
1. одоглавува несв.
одоглавуваат
2. одоглавување ср.
глаг. им.