а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

односно

Вид збор: Модален збор
Ранг: 399
Со други зборови, поинаку кажано; то ест.
Англиски: that is
Примери:
Тој дојде сам, односно без семејството.