а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

однапред

Вид збор: Прилог
Ранг: 1917
1. Од предната страна.
Англиски: frontal
Примери:
Куќата однапред имаше градина со прекрасни цвеќиња.
2. Порано, пред нешто друго.
Англиски: earlier
Примери:
Старите велеа дека однапред имало многу чешми во околината.
Однапред така било, ама сега се се измени.
3. предвреме
Англиски: in advance
Примери:
Однапред Ви благодарам за разбирањето.
Не зборувај однапред, не знаеш како ќе биде.