а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одмориште

мн. одморишта
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23923
Поширок простор меѓу скали што служи за одмор.
Примери:
Тој тргна по скалите, но се задиша, па подзастана на одмориштето.