а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одморалиште

мн. одморалишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 10994
Зграда, објект што се користи за престој за време на одмор.
Примери:
детско одморалиште
студентско одморалиште