а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одлости

одлостат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22273
Отвори, ослободи врата што била затворена со лост, резе и сл.
Англиски: unbar
Примери:
Го одлости капакот и слезе долу.
Таа ја одлости портата уште пред да тропнат гостите.