а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одличие

мн. одличија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 23806
1. особина, одлика
Англиски: feature Албански: tipar, veçori
Употреба: Архаизам
Примери:
Таквото одличие го прави еден од водечките автори на неговата генерација.
2. одликување
Англиски: honour Албански: çmim, shpërblim
Употреба: Архаизам
Примери:
Ви го честитам високото одличје.
Изведенки
одличје ср.
мн. одличја