а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одлабави

одлабават; одлабавен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи нешто да е лабаво.
Англиски: loosen Албански: liron
Примери:
Се прејаде, па мораше да го одлабави ременот.
2. (се одлабави) Се ослободи од напнатост.
Англиски: relax Албански: lirohet, relaksohet
Примери:
Се одлабави на креветот и набрзо заспа.
Изведенки
1. одлабавува несв.
(се) одлабавуваат
2. одлабавување ср.
глаг. им.