а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оддипли

оддиплат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 55306
1. Отвори, одвитка нешто по ширина и по должина.
Англиски: unfold Албански: shpalos
Примери:
Таа го оддипли чаршафот и го посла на масата.
Со треперливи раце го оддипли писмото и почна да го чита.
2. (се оддипли) се отвори, се одвитка
Англиски: spread out Албански: hapet, shpaloset
Примери:
Се оддипли ќебето, лошо било здиплено.
Изведенки
1. оддиплува несв.
оддиплуваат
2. оддиплување ср.
глаг. им.