а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оддивне

оддивнат; оддивни, оддивнете; оддивнав, оддивнаа; оддивнал; (ќе) оддивнев, (ќе) оддивнеа; (ќе) оддивнел
Вид збор: Глагол, свршен
здивне
Англиски: breathe
Примери:
Седна на еден камен и малку оддивна.
Изведенки
1. оддивнува несв.
оддивнуваат
2. оддивнување ср.
глаг. им.