а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одделно

Вид збор: Прилог
Ранг: 8366
посебно, одделено
Англиски: separately
Примери:
Тројцата одеа одделно по патот и потоа секој тргна кон својата куќа без поздрав.
Тие два збора се пишуваат секогаш одделно.