а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одделен

одделни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1968
1. Што е посебен, изделен од нешто.
Англиски: separate
Примери:
одделна куќарка
Цвеќињата ги чуваше во одделна просторија.
2. Што е познат, но не е именуван.
Англиски: different
Примери:
Одделни луѓе го поддржаа.
Одделни случаи се решаваа поинаку.
3. Поединечен, што се јавува секој посебно со, по пауза.
Англиски: individual
Примери:
Одделни пукотници ја нарушуваа тишината.
Одделни довикувања се слушаа од двете страни на реката.