а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одделеност

(едн.) одделеноста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 45780
1. изделеност, изолираност
Англиски: isolation Албански: ndasi, izolim
Примери:
Одделеноста од луѓето го направи уште почуден.
2. неединство, расцепканост
Англиски: fragmentation Албански: ndarje, copëzim
Примери:
Одделеноста на силите не ветуваше позитивен крај.