а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оддалечи

оддалечат; оддалечил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2306
1. Премести нешто, однесе на поголемо растојание, зголеми растојание.
Англиски: shift Албански: largoj
Примери:
Оддалечи ги сликите една од друга.
2. Временски помести, одложи нешто.
Англиски: postpone Албански: shtyj, zgjas
Примери:
Поројните дождови ја оддалечија сеидбата.
3. Отуѓи некого, направи да олади во односите со некого.
Англиски: distance Албански: distancoj, largoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа случка ги оддалечи двајцата другари.
4. (се оддалечи) Отиде подалеку.
Англиски: distance Албански: largohem, distancohem
Примери:
Со брзи чекори се оддалечи од куќата.
5. Се отуѓи, олади во односите со некого.
Англиски: alienate Албански: largoj, tjetërsoj
Примери:
Се оддалечи од роднините.
Изведенки
1. оддалечува несв.
(се) оддалечуваат
2. оддалечување ср.
глаг. им.