а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оддаде

оддадам, оддадат, оддавам, оддај, оддајте; оддадов, оддадоа; оддал; оддадев, оддадеа, оддадел; оддаден; оддадена
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8367
1. Укаже, покаже чест, признание, почит.
Англиски: manifest Албански: bën, tregon
Примери:
Народот секогаш знае да го оддаде заслуженото признание.
Со едноминутно молчење им оддадоа почит на загинатите.
Навистина ми е драго што можам да одадам почит на целиот напредок што државата го има постигнато.
2. (се оддаде) Се предаде целосно на нешто.
Англиски: dedicate Албански: dedikon
Примери:
Се оддаде на уметноста.
Се оддаде на пиење и лесен живот.