а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одвик

мн. одвици
Вид збор: Именка, машки род
Напуштање, губење навик / навика за нешто.
Примери:
За сѐ има навика и одвика.
Изведенки
одвика ж.
мн. одвики